Psí poslání - W. B. Cameron

Ke knize Psí poslání mě vlastně přivedl filmový trailer, který navnadil na film i knihu. Už delší dobu jsem se na oboje chystala a jsem ráda, že jsem jako první sáhla právě po knize.

Děj začíná narozením hlavního hrdiny, matce, která je tulačka. Spolu se svými sourozenci se učí vybírat lahodné odpadky z popelnic a jak se vyhýbat lidem. Jenže, jednoho dne je spolu s matkou a sourozenci odvezen k ženě, která chová psy a která ho pojmenuje Toby. Toby je jiný než jeho sourozenci a matka. Lákají ho auta a má rád lidi. Rychle si na dvoře zvykne a my sledujeme jeho poklidný život. Alespoň do doby, než k nim přivedou nového psa, který se rozhodne být alfou. Právě při jedné rvačce je Toby ošklivě pokousán na noze. A to se dostáváme k první smutné části knihy. První smrt a první reinkarnace. Přiznám se, že už u této části jsem pofňukávala. Bylo to napsané skutečně pěkně.


"Začalo se mi zdát o tom, jak jsem běhával s matkou, jak mě seňora hladívala, jak jsem si na dvoře hrál s Coco." 

Pak se Toby znovu narodí. Jiné matce, jiným sourozencům a jako jiná rasa. Po menších peripetiích se dostává k Ethanovi, kterého si hned zamiluje. Prožijí spolu spoustu krásných let, ale vše jednou končí a právě tahle část mě zasáhla nejvíc. Pan Cameron to napsal nádherně. Musela jsem knihu několikrát odložit, abych to rozdýchala.

Pak přišli další životy a další loučení. Myslím, že k ději jako takovému to stačí, přece tu nebudu popisovat celý příběh. To by tu knihu pak nemusel nikdo číst.

Příběh je psán lehčí formou. Vzhledem k tomu, že je to celé napsané z pohledu pejska, tak je naprosto logické, že se nesetkáme s odbornými výrazy a dlouhými souvětími. Autor si šikovně vyhrál i s kratšími a jednoduššími větami. A to ani nemluvím o tom, že jsem mu uvěřila, že pejskové takhle skutečně uvažují. Od přečtení této knihy vnímám svého chlupáče jinak a často přemýšlím nad tím, co se mu asi tak honí hlavou a děsím se dne, kdy nás opustí.

V závěru snad jen můžu říct, že příběh je skutečně krásný a vřele ho doporučuji všem a především pejskařům. A malá rada- připravte si dostatek kapesníčků.

"Byl jsem si jistý, že všechno, čím jsem si prošel, směřovalo k tomuto okamžiku. Splnil jsem své poslání."

O KNIZE
Název: Psí poslání
Série: Psí poslání
Autor: W. B. Cameron
Vydalo: Ikar v roce 2010 
Počet stran: 276

Anotace: 
Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání. Autor románu Psí poslání, který si zamilovali čtenáři po celém světě, Bruce W. Cameron je přesvědčený, že jeden pes se může narodit několikrát za sebou, aby se mohl zdokonalovat v rozličných dovednostech a aby mohl čím dál tím lépe chápat člověka. I hlavní hrdina knihy se na svět vrací znovu a znovu. Jeho první pokus dopadá tragicky. Potom hledá smysl života jako neposedný retrívr malého chlapce Ethana. Ani tahle pokus nemá dlouhé trvání. Když se narodí znovu, nosí v srdci jediné přání – znovu spatřit Ethana, kterého nadevše miluje…

1 komentář:

  1. Ke knížce mě také nalákal filmový trailer. Nejprve jsem si přečetla knihu (a zrovna nedávno) a byla jsem naprosto unešená! :) Krásný příběh. Film jsem nakonec také viděla, ale na knihu ani v nejmenším nemá :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář. Moc si toho vážím :).